View Single Post
Old 18-02-2009, 02:16 PM   #163
rabesandratana
Banned
 
Join Date: Sep 2008
rabesandratana will become famous soon enough
Default

o sa caut diseara pe acasa sa vad daca mai am pe hard fisierele in care erau extrase partile de cod cu trisarile CPU. Sunt destul de multe iar cel mai mult pe mine ma enerveaza cea in care ei au o rata de goluri date din offiside destul de ridicata. Daca nu ma insel lor nu le sunt anulate goluri din offiside in 20-25% din cazuri.

Dar chiar si cu toate aceste "siretlicuri" tot poti sa ii bati pe CPU si nu vorbesc de un meci ci de o serie consistenta de meciuri in care sa strangi multe victorii fara sa iei gol pe 3D.

De ceva timp ma bazez mult pe ideea tactica de a inscrie cat mai rpd posibil un gol, pt ca de multe ori ei intra mai greu in meci si cel putin eu pot sa surprind f des CPU desfacandu-le apararea cu pase pe flancuri dupa care, wingerii mei paseaza in centru iar mijlocasii ofesivi alaturi de atacanti sunt de multe ori in superioritate numerica fata de cei 2 sau 3 fundasi ai lor si reusesc sa preiau conducerea. Am avut cazuri cand jucam la Sunderland si in primele 20 de minute aveam 2 sau 3-0 contra lui Manchester U. insa dupa aia urma tavalugul lor si ma bagau la mine in careu de numai stiam ce sa fac sa scap de presiune. Am patit-o de multe ori sa am 2-0 sau 3-0 iar la finalul meciului scorul sa fie 3-2 sau 4-3 pt ei. Si cu niste goluri de nu stiam de unde au aparut. Imi venea sa sterg jocu si sa numai aud de el.

Dar ma calmam si imi ziceam "Nu-i nimic, eu sunt un om, nu poate fi un calculator mai bun decat mine, trebuie sa fie o cale sa il inving cumva si incercand f multe tactici am ajuns la o concluzie: daca ramai in atac dupa ce deschizi scorul este sinucidere curata, cel putin atunci cand joci contra echipelor fruntase."

Eu ma multumesc sa marchez rapid un gol dupa care intru la team comparation si le blochez absolut toate culoarele, tactica cat mai aproape de "tactica in oglinda" (unde are el atacant sau mijlocas ofensiv, acolo pui si tu un DM sau un CD sau chiar SW). Pui vreo 5 DM in fata apararii insa nu asezati in linie niciodata pentru ca te omoara cu suturile de la distanta, iar o parte dintre DM sau fundasi trebuie setati sa stea sus, sa iasa la intreceptie, sa atace mingea de preferat si nu omul, pt ca prea multe lovituri libere pentru ei pot avea consecinte grave pentru portarul tau, iar alti cativa DM sau fundasi sa stea mai retrasi pe traseele unde anticipezi tu ca s-ar putea demarca jucatorii lor. In acest mod ei nu gasesc solutii, intra in criza de idei, incep sa oboseasca, carand mingea pe de-a latul terenului fara niciun sens, marcaj strict obligatoriu la cel mai periculos atacant al lor cu fundasul tau cel mai sigur. Daca atacantul lor are viteza si se demarca bine e de preferat sa pui un defend minded cu skilluri bune la viteza si foarte agil care sa nu atace direct si sa il marcheze f atent in caz ca una din pasele filtrante va trece de zidul creat de tine. Daca are un atacant inalt care are nevoie de preluari atunci poti folosi ca ultim fundas un Ball Winner care sa il "agreseze" continuu pe varful lor si sa intre direct la el. De obicei un atacant mai inalt si fara viteza are nevoie de preluare sa se intoarca spre poarta, sa potriveasca mingea iar un ball winner nu il va lasa sa faca atatea miscari (teoretic - aici intervine si valoarea fundasului)

Dupa cum ziceam, ei vor obosi si vor arunca mingi la intamplare de multe ori chiar direct in afara, si daca ai la dispozitie niste DM care stiu cu mingea, nu numai sa "rupa", poti castiga f usor mingea si sa pleci pe niste contraatacuri fulgeratoare , avand in avanposturi un vitezoman care cu siguranta va reusi sa inscrie pana la finalul meciului cel putin inca odata.

Astfel vei castiga foarte multe meciuri la rand, poate se vor mai ivi si niscaiva egaluri insa cu schimbari tactice bine gandite la fiecare etapa nu se poate sa nu termini in cupele europene indiferent ca antrenezi pe Stoke, Sunderland, Catania, etc.

Eu de exemplu acum joc in League One la Swindown Town si dupa 6 meciuri in toate competitiile am 5 victorii si 1 egal cu doar 2 goluri primite, asta tinand cont ca portarilor din ligile inferioare le cam aluneca mingea ca sapunu'.
Swindown fiind o echipa care imi cere sa o salvez de la retrogradare.

Deci cu toate avantajele pe care le are CPU, el poate fi invins meci de meci aproape, insa doar dupa ce cateva luni de zile te-ai umplut de nervi incercand nenumarate tactici. Pe mine in acest moment nu prea ma mai intereseaza ce echipa antrenez si de ce jucatori dispun pentru ca printr-o tactica adecvata dupa adversar poti sa bati pe oricine.

Poate reusesc sa capturez un meci de al meu la 3D sa vedeti modul in care se apara echipele pe care le antrenez.

Last edited by rabesandratana; 18-02-2009 at 02:20 PM.
rabesandratana is offline   Reply With Quote