Forumul FifaRomania

Forumul FifaRomania (http://forum.fifaromania.net/index.php)
-   Muzica, filme, carti etc (http://forum.fifaromania.net/forumdisplay.php?f=65)
-   -   Eurovision - Selectia Nationala 2010 (http://forum.fifaromania.net/showthread.php?t=13862)

Theo1948 21-02-2010 12:05 PM

Eurovision - Selectia Nationala 2010
 
Pe 6 martie se va desfasura Selectia Nationala 2010, la Circul Globus. Prezentatorii vor fi Valentina Pelinel si Horia Brenciu, ajutati din camera verde de catre Gianina Corondan. Invitati speciali la acest eveniment vor fi Olsen Brothers din Danemarca, castigatorii concursului Eurovision 2000, cu piesa "Fly On The Wings Of Love". Cele 16 piese calificate in finala le puteti asculta aici:

Theo1948 07-03-2010 12:09 AM

Paula Seling & Ovi - Playing with Fire este melodia care ne va reprezenta la Oslo pe 27/29 Mai.

roberto97 07-03-2010 09:38 AM

Mai bine se ducea Horia Brenciu,Nici macar o melodie nu mi-a placut.

mns 07-03-2010 11:29 PM

Mie mi se pare slaba melodia, bine nu am idee cum erau celelalte, dar asta mi se pare foarte foarte stearsa.

Ratonu 08-03-2010 12:06 AM

Tocmai am ascultat-o si eu si cred ca e printre piesele de Eurovision mai bune pe care le-am auzit. Daca mai lucreaza la pronuntia in engleza si la spectacolul vizual, au sanse bune la un loc fruntas.

stephen 10-03-2010 02:58 PM

Ce e asa bun la ea? Ritmurile super-mega-uber plictisite de house, vestimentatia de cocalar a tipului sau versurile alea profunde? Cred ca e foarte mandru ca a descoperit cum FIRE rimeaza cu DESIRE. Wow, nu am mai auzit combinatia asta decat in vreo 3 duzini de cantece.

Paula Seling nu e duduia care cantase cu un manelist la un moment dat?

Mie mi-a placut o singura piesa...ceva cu Running Out Of Time, si nu ca ar fi fost si aia prea grozava ca era un fel de imitatie de Bon Jovi. Dar macar a fost singura piesa care fie nu a fost facuta pe calculator sau nu a fost extraordinar de plangacioasa.

Ma rog, ce stiu eu despre muzica asta...moderna?

gianni 10-03-2010 03:12 PM

Parca din ce in ce mai prost stam la Eurovision...incep sa cred ca nu prea avem talentati sau plagiatori de calitate!

Valy22 10-03-2010 07:41 PM

Eu zic ca avem sanse la primele zece locuri.Piesa e bunicica dar trebuie sa faca si show pe scena.Vom vedea ce va fi acolo.

gianni 11-03-2010 08:15 AM

Ideea cu cele doua pianine unite...atat ce a fost interesant. Mie Ovi si Paula mi s-au parut al naibii de statici.

Da, poate ca un show asa mai dulcegaros ( ei probabil erau cei doi indragostiti care se priveau in ochi) cu ei in centru, cantand, fata in fata, si cu secne care se desfasoara in jurul lor. Ei, statici, ca si cum Timplul s-ar fi oprit in loc, si-n jur actiune.

roberto97 14-03-2010 02:51 AM

Eu tot raman la parere ca Horia Brenciu canta mai bine decat toti care au participat la Eurovision 2010. Are Horia o voce de milioane, nu stiu de ce nu participa si el ca ar face pe toti ''pisu''.

gianni 15-03-2010 04:40 PM

Crezi tu asta? O fi avand voce Brenciu, numai ca au castigat 2 voci si-o pereche de sani! Altfel, nu prea avem sanse.

mihh 15-03-2010 07:33 PM

Toate piesele au fost slabe.De la Luminita Anghel si Sistem-Let me try, numai porcarii.
Asta mi se pare cea mai slaba piesa din ultimii 5 ani.

Stilul melodiei asteia nu este stil cuc are poti castiga.Avea sanse mai multe ala de la megastar, totusi cea mai completa mi s-a parut melodia Tinei - Love is war , textul cam slabut, dar melodia in sine muuult peste Paula *****

Theo1948 15-03-2010 09:06 PM

Quote:

Originally Posted by mihh (Post 291158)
Toate piesele au fost slabe.De la Luminita Anghel si Sistem-Let me try, numai porcarii.
Asta mi se pare cea mai slaba piesa din ultimii 5 ani.

Stilul melodiei asteia nu este stil cuc are poti castiga.Avea sanse mai multe ala de la megastar, totusi cea mai completa mi s-a parut melodia Tinei - Love is war , textul cam slabut, dar melodia in sine muuult peste Paula *****

Daca vei asculta melodia Tinei inregistrata si o vei compara cu ce a cantat in finala cred ca iti vei schimba parerea. Da, intradevar in ultimii ani nu am avut vreo melodie buna, dar nu din 2005, ci de la Tornero, care a fost cel mai mare succes al nostru la Eurovision, chiar daca a fost un loc mai jos.

roberto97 15-03-2010 10:31 PM

Quote:

Originally Posted by gianni (Post 291110)
Crezi tu asta? O fi avand voce Brenciu, numai ca au castigat 2 voci si-o pereche de sani! Altfel, nu prea avem sanse.

De nu o sa ocupam noi locul 13 sau mai mult sa ma faci tu pe mine ''stelist''.
Deci, la Eurovisionu asta doar 5 cantereti maxim am cunoscut.....nu conteaza cat de cunoscut e tare mai bine venea Naomi si canta Noapteeeee AlbastraaaaAaaaaaa decat sa pui pe Ovi si perechea de ''beep''.

gianni 16-03-2010 08:11 AM

Altfel=cu siguranta. Cam asta am vrut sa spun. Cu siguranta ca nu avem nicio sansa. Oricum, nu m-am uitat la vreun Eurovision, asa ca nici acum n-am nicio motivatie sa o fac.
Ar trebui sa fie o problema faptul ca nu prea avem de unde sa alegem o melodie buna. Dra credeti ca intereseaza pe cineva asta?

dinamovistu_ady 08-04-2010 10:37 AM

Videoclipul e cam slabutz (Paula & OVI-Playing with fire),insa am vazut ca strainilor le place si asta este cel mai important pentru a ne clasa in primele 10.

http://www.youtube.com/watch?v=xqDnxKGFK1Q

Razor 09-04-2010 06:03 PM

E acceptabil videoclipul, insa putea fi si mai bine, eu zic ca avem sanse mai bune ca in ultimii 3-4 ani, cand ne-am facut total de rusine (Locomondo, Nico, Elena, am scapat ceva ?). Cand e finala Eurovisionului ?

dinamovistu_ady 09-04-2010 06:29 PM

Quote:

Originally Posted by Razor (Post 295344)
E acceptabil videoclipul, insa putea fi si mai bine, eu zic ca avem sanse mai bune ca in ultimii 3-4 ani, cand ne-am facut total de rusine (Locomondo, Nico, Elena, am scapat ceva ?). Cand e finala Eurovisionului ?

29 mai... cred,sa fim seriosi totusi Elena merita sa intre in primii 10 dar de ex:scandinavii sau votat intre ei(Norvegia,Suedia,Finlanda),rusii si ucraineni si multe alte voturi date pe faptul ca sunt vecini.Anul asta avem noroc ca OVI locuieste in Norvegia si ciupim cateva puncte si de la aceia.

Razor 09-04-2010 09:11 PM

Da, Elena merita sa fie mai sus insa mereu e treaba asta cu voturile : scandinavii intre ei, fostii URSS intre ei , etc.

gianni 12-04-2010 07:45 AM

Daca se merge pe ideea aceasta, cu siguranta ca si anul acesta o sa avem "sansa porcului de Craciun". Nu stiu ce trebuie sa aiba melodia castigatoare ca sa detaseze in mod clar si sa nu mai fie oprita de astfel de practici.Sa fie oare vorba despre originalitate? Sau de un dram de tupeu asemenea celor de la Lordy care au castigat cu o melodie hard rock?

Razor 12-04-2010 01:24 PM

Cand am inceput sa-ti citesc comentariul mi-a zburat gandul la Lordi. Si eu m-am gandit mult cum s-a putut sa castige atunci asa de detasat. Totusi, am gasit o explicatie. Finlanda a fost si in semifinala, iar ei oricum sunt recunoscuti ca mari rockeri. Probabil rockerii din Europa - care nu sunt putini la numar - au auzit ca Lordi particia la Eurovision, iar cand a fost finala au bagat mare pe voturi. Cred ca asta e cea mai plauzibila explicatie, rockerii tin mult unii la altii si sunt sigur ca nu s-au uitat la 1 Euro cand au vazut ca Lordi sunt acolo.
Apropo, eu ii apreciez pt costume mai ales :lol:. Chiar au socat publicul ( in sensul bun cred eu ).

stephen 12-04-2010 04:09 PM

Lordi au cantat un pop-rock de copilasi si singurul lucru prin care au impresionat a fost ca au aparut costumati in orcii din LOTR.

Intr-adevar, rockerii din Europa au votat cu ei, dar nu pentru ca ar tine foarte mult la trupa si ar fi aia niste artisti prea grozavi. Nu, au vrut doar sa arate cat de jalnic este Eurovisionul si cum poate castiga absolut "oricine".

N-am nimic cu Lordi, dar Hard rock Hallelujah este o gluma de melodie la adresa genului rock. Pe piata specializata pe asa ceva n-ar avea niciun succes, si cred ca asta spune destul.

gianni 12-04-2010 04:24 PM

Oricum a fost altceva. Ceva diferit...chiar daca a fost doar o "gluma" a rockerilor. Inseamna ca si noi trebuie sa trimitem niste melodii sau interpreti care sa "socheze" si astfel sa iasa in evidenta.
Daca ma gandesc bine nici Luminita Anghel nu era cine stie fara Sistem.

Razor 12-04-2010 05:08 PM

A fost impresionant atunci cu Sistem, cand dadeau cu flexurile pe acele butoaie. Era ceva nou, neasteptat. Oricum si piesa a fost buna, dar si show-ul a fost interesant :D. Un an mai tarziu Traistariu cu al sau Tornero a avut aproape acelasi rezultat doar din piesa, fara show fara nimic. Atunci a fost perioada noastra de glorie la Eurovision, insa putem reveni, depinde de prestatia pe care o vor avea reprezentantii nostri.

gianni 13-04-2010 07:35 AM

Trbuie investit foarte mult in publicitate si promovare; trebuie sa facem un show deosebit, care sa atraga voturi. De cele mai multe ori show-ul ajuta melodia.

gianni 04-05-2010 02:25 PM

Paula Seling şi Ovi, Pe primul loc în topul fanilor Eurovision!

Paula Seling şi Ovi s-au clasat pe primul loc în preferinţele OGAE Rest of the World, o asociaţie a fanilor Eurovision din toate ţările din lume care nu participă la concurs, informează TVR.

Concursul Eurovision are, în afară de numeroşii participanţi şi sutele de milioane de telespectatori, şi un foarte mare număr de fani grupaţi în asociaţiile OGAE (Organisation generale des Amateurs de l'Eurovision).
În fiecare an, în perioada dintre selecţiile naţionale şi înainte de începerea concursului internaţional Eurovision sunt lansate diverse clasamente şi topuri ale fanilor, în încercarea de a determina favoriţii preliminari.


sursa: CANCAN




Mda...macar "la restul lumii" sa mai "prindem" si noi.



Ascultand piesa, din nou, mi se pare din ce in ce mai slaba...pe cuvant, parca n-are nimic special, pur si simplu pare total diferita de prima auditie.

Oricum, inca nu stiu cum "suna" piesele contracandidatelor...:lol:

Razor 04-05-2010 02:33 PM

Degeaba, voturile se vor acorda din nou ca in fiecare an : Rusia, Ucraina si Belarus - fiecare va da 12 si 10 celorlalte doua....la fel tarile nordice, cele din fosta yugoslavia etc...putin va conta piesa. Oricum cu o melodie buna se pot face minuni gen Luminita Anghel sau Traistariu, dar actuala piesa chiar daca e bunicica, nu are nimic special vorba lui gianni.

gianni 31-05-2010 10:05 AM

Un neasteptat loc 3. Bravo Paula si Ovi!

mns 31-05-2010 11:35 AM

Lamentarile cu votul geo-politic sunt ca si cum te-ai plange la fotbal ca daca mingea era patrata, reuseam sa castigam campionatul/luam mai putine goluri.

gianni 31-05-2010 03:51 PM

Oricum am realizat ca anul acesta au fost melodii foarte slabe. In conditiile acestea puteam sa speram la mai mult.

Skat™ 31-05-2010 03:55 PM

Da nu prea m-au impresionat melodiile . Mai ales cea a Germaniei !

Theo1948 31-05-2010 06:13 PM

Germania nici pe mine nu m-a impresionat, dar a castigat dintr-un motiv simplu. Lumea s-a saturat de balade. Ei au venit cu ceva inedit si au castigat. Bravo lor!

gianni 01-06-2010 06:59 AM

Nu stiu ce a fost atat de inedit. Oricum a sunat ca naiba melodia.
Preferam o balada, eventual "Balada unui greier mic"...

Razor 01-06-2010 08:14 AM

Locul 3 e un rezultat foart bun pentru Romania, mai ales fata de cum ne-am prezentat in ultimii 3 ani ( mereu in ultimii 10 ). Dupa parerea mea melodia noastra chiar a fost buna, si ma asteptam dinainte sa ia macar in primii 5-6, totul depindea de vot. Ne-au votat si tarile nordice,poate si pentru ca Ovi e cetatean norvegian, dar oricum ne-am prezentat bine.
Germania nu merita sa castige, n-a venit cu nimic nou/spectaculos, versurile n-aveau nimic special, ritmul la fel, iar interpretarea a fost jalnica, s-a auzit ca naiba.

Oricum eu cred ca nicio melodie nu se ridica la nivelul castigatoareide anul trecut, aceea chiar mi-a placut mult.

mns 01-06-2010 08:48 AM

Mie mi-a placut melodia Germaniei, mult mai buna decat eternele euro-hituri, iar fata a fost si ea draguta :)

brayton1996 27-07-2010 10:04 PM

Mie personal mia placut belgianul,a avut o voce superba.

Theo1948 18-12-2010 01:17 AM

Este cineva dispus sa deschida un topic cu Selectia Nationala 2011? Mie mi s-a facut rau dupa ce am ascultat melodiile de anul acesta. Daca nu aveti alta treaba, le puteti asculta aici. :(

muzicant 08-08-2011 04:12 PM

Imi place enorm de Horia Brenciu pentru ca traieste muzica nu gluma. Nu vedeti cum curge transpiratia pe el cand canta ? Astia sunt artisti adevarati. Mai este unu ca el - Gabriel Cotabita. Amandoi 10


All times are GMT +2. The time now is 04:51 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL