Forumul FifaRomania

Forumul FifaRomania (http://forum.fifaromania.net/index.php)
-   Fifa Manager 09 (http://forum.fifaromania.net/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Poze stadioane si orase (http://forum.fifaromania.net/showthread.php?t=11688)

Razvee 10-03-2009 07:29 PM

Poze stadioane si orase
 
Salut. Nu am gasit pe fm09.de un link cu tutorialul despre cum sa introduc poze cu stadioane si cu orase in FM09 (inainte stiu ca era o sectiune editors bench, acum e offline). Eu joc cu Exeter City (League Two in Anglia) si as vrea sa introduc pozele stadionului real si al orasului dar nu mi le recunoaste de nici o culoare. Am incercat sa le fac jpg si tga si degeaba. Ce denumire trebuie sa aibe? ce dimensiuni si ce format? Multumesc anticipat!

Astristul 10-03-2009 08:49 PM

Editor's workbench este "in constructie" de la Craciunul trecut! :mellow:
Ai stema pentru acel club? Daca da, trebuie sa denumesti pozele pentru stadion si oras dupa numele stemei.

Pentru oras:
- poza trebuie sa fie de 800x600 pixeli, in format BMP (bitmap) la 24 de biti si pusa in:
FIFA Manager 09\art\items\CityPictures sau in
FIFA Manager 09\user\city

Pentru stadion:
- pozele trebuiesc sa fie in format TGA (targa) la 32 de biti si la diferite marimi:
FIFA Manager 09\stadiumpics\Stadium154x117 (pentru poza cu marimea de 154x117 pixeli)
FIFA Manager 09\stadiumpics\Stadium800x600 (pentru poza cu marimea de 800x600 pixeli)

Razvee 11-03-2009 07:09 PM

Am incercat cum ai zis tu .. si nu merge..orice nume as pune. Legat de stema, este implementata in joc, nu e adaugata de mine .. cum fac sa aflu numele? Am intrat in editor la badges si am vazut ca exista si sub denumirea Exeter si sub Exeter City .. :(

Astristul 11-03-2009 08:11 PM

Da. Exeter.tga este denumirea stemei. Deci poza pentru oras trebuie denumita Exeter.bmp si pentru Stadion, la fel ca stema, pentru ca trebuie sa fie in format TGA. Ma indoiesc ca nu iti merge. Sigur n-ai facut ceva cum trebuie! ;)

Razvee 11-03-2009 08:44 PM

am facut intocmai cum ai zis tu .. am pus pozele acolo...in bmp si tga, si nu imi arata nimic in joc :| iti fac si print screen la foldere..sa vezi ca totul e asa cum trebuie ..
Am obs ca in directorul FM09/stadiumpics fisierele cu imaginile stadioanelor au extensia tpi. Este vreo diferenta? Eu am salvat in tga la 32 de biti.. chiar nu mai stiu ce sa fac, la FM08 am reusit sa pun pozele, la FM09 nu reusesc :|

Urmelinho 11-03-2009 09:38 PM

Quote:

Originally Posted by Razvee (Post 245850)
am facut intocmai cum ai zis tu .. am pus pozele acolo...in bmp si tga, si nu imi arata nimic in joc :| iti fac si print screen la foldere..sa vezi ca totul e asa cum trebuie ..
Am obs ca in directorul FM09/stadiumpics fisierele cu imaginile stadioanelor au extensia tpi. Este vreo diferenta? Eu am salvat in tga la 32 de biti.. chiar nu mai stiu ce sa fac, la FM08 am reusit sa pun pozele, la FM09 nu reusesc :|

verifică dacă stema e selectată din editor.

Razvee 11-03-2009 09:45 PM

Quote:

Originally Posted by Urmelinho (Post 245860)
verifică dacă stema e selectată din editor.

E vorba de stadium si city pics nu de badge :)
Si da stema e selectata automat pt ca e originala nu e adaugata de mine in folderul badges

Urmelinho 11-03-2009 10:03 PM

hmmmm curios ... atunci spune-mi cum nu se văd pozele? se văd pozele generice sau se văd imagini negre?

Razvee 11-03-2009 10:42 PM

Nu, ideea e ca eu vreau sa adaug 2 poze: cu orasul si cu stadionul. Si nu se vede nimic. Atunci cand incep un joc nou si selectez echipa (dau right click pe Exeter City) ma duc la Stadium si am 2 taburi: photo si town. Acolo e gol , nu apare nici o poza..cu toate ca am urmat intocmai pasii descrisi de Artristul mai sus .. :(

Astristul 11-03-2009 11:52 PM

Ai poza pentru stadion si pentru oras? Daca da, arhiveaza-le intr-o arhiva ZIP si atasaza-le aici!


All times are GMT +2. The time now is 03:30 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL