Forumul FifaRomania

Forumul FifaRomania (http://forum.fifaromania.net/index.php)
-   Fifa Manager 09 (http://forum.fifaromania.net/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Jucatori de perspectiva, tactici si tot ce tine de gameplay (http://forum.fifaromania.net/showthread.php?t=10908)

Florinel1984 05-12-2008 09:54 AM

Jucatori de perspectiva, tactici si tot ce tine de gameplay
 
Salutari. Propun acest thread EXCLUSIV pentru dezbateri cu privire la joc. Nu discutam despre patchuri, despre sacking (decat daca am retrogradat sau am mancat bugetul de tot ;))

Eu am inceput cu Valencia ca sa am totusi niste parale de eventuale transferuri. Dupa 2-3 sezoane l-am reprofilat pe Silva din LW si l-am facut CM (i-am dezvoltat tacklingul si man markingul) si acum are level 95 la forma 12 si este golgheter si cel mai bun la pase decisive. Deasemenea Pablo daca este jucat se dezvolta f repede. Banega ajunge dupa un an la o valoare de 21 de milioane de euro. Hildebrand trebuie vandut dupa un an si jucat Renan care ajunge si el super portar. Despre transferuri....jucatorii de la Hoffenheim sunt ieftini si se dezvolta foarte repede (de exemplu Obasi, atacant).

Am inceput cu 4-4-2 diamond dar acum joc un 4-4-2 clasic, in linie.

Sper sa adunam cat mai multe informatii pe aces thread si sa invatam cat mai mult unii de la altii.

Spor la treaba :)

Astristul 05-12-2008 10:34 AM

Intradevar, jucatorii de la Hoffenheim sunt buni si ieftini. Merita luati, mai ales daca joci la un club precum Valencia. Despre tactica, ar merge si un 4-3-3 cu 2 aripi si un atacant! ;)

Florinel1984 05-12-2008 11:55 AM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 228311)
Intradevar, jucatorii de la Hoffenheim sunt buni si ieftini. Merita luati, mai ales daca joci la un club precum Valencia. Despre tactica, ar merge si un 4-3-3 cu 2 aripi si un atacant! ;)

Adica o tactica gen Barcelona? Nu stiu de ce, dar la mine nu merge. Am o problema cu cei 3 mijlocasi. Nu stiu cum sa ii joc, un DM si 2 CM sau 2 CM si un AM sau 2 DM si un AM? Parca ma doare inima sa bag 2 DM si sa bag un singur atacant:D Parca mai degrama as folosi cele doua aripi ca mijlocasi laterali.

Ce mi se pare misto e noua optiune de a le da indicatii personale cu privire la ce trebuie sa imbunatateasca. "you must become stronger" sau faza cu centrarile. Foarte tare, pentru ca ei chiar se antreneaza pt treburile astea.

Astristul 05-12-2008 01:46 PM

Quote:

Originally Posted by Florinel1984 (Post 228316)
Adica o tactica gen Barcelona? Nu stiu de ce, dar la mine nu merge. Am o problema cu cei 3 mijlocasi. Nu stiu cum sa ii joc, un DM si 2 CM sau 2 CM si un AM sau 2 DM si un AM? Parca ma doare inima sa bag 2 DM si sa bag un singur atacant:D Parca mai degrama as folosi cele doua aripi ca mijlocasi laterali.

Ce mi se pare misto e noua optiune de a le da indicatii personale cu privire la ce trebuie sa imbunatateasca. "you must become stronger" sau faza cu centrarile. Foarte tare, pentru ca ei chiar se antreneaza pt treburile astea.

Si 4-2-4 e interesanta, cu 2 CM, 2 aripi si 2 ST! ;)

Florinel1984 05-12-2008 02:02 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 228329)
Si 4-2-4 e interesanta, cu 2 CM, 2 aripi si 2 ST! ;)

Pai trec aia prin mijloc ca prin branza. Asta daca nu joci cu LWB si RWB, si in cazul asta trebuie sa ai doi fundasi centrali puternici.

cosstyle 05-12-2008 02:15 PM

eu joc 3-4-3(1LB,1CD,1RB,2DM,1LM,1RM,1AT,2ST)..joc cu rapid..am vreo 910 level-ul echipei.jucatori de urmarit:-stefan nijlan ST(psv)
-jerome boateng RB(hamburg)
-renan AT(paranaense)
-marco resch CM(fc cologne)
-sergio tejera AT(chelsea)
-torje RM(dinamo).sunt in sezonu 2012-13,cu level 10 la manager,am luat rapidu in 2008 8 mil valoarea clubului si 1.2 mil valoarea echipei si acum clubul valoareaza 300 de mil cu 130 valoare echipei:D

Florinel1984 05-12-2008 02:22 PM

Quote:

Originally Posted by cosstyle (Post 228340)
eu joc 3-4-3(1LB,1CD,1RB,2DM,1LM,1RM,1AT,2ST)..joc cu rapid..am vreo 910 level-ul echipei.jucatori de urmarit:-stefan nijlan ST(psv)
-jerome boateng RB(hamburg)
-renan AT(paranaense)
-marco resch CM(fc cologne)
-sergio tejera AT(chelsea)
-torje RM(dinamo).sunt in sezonu 2012-13,cu level 10 la manager,am luat rapidu in 2008 8 mil valoarea clubului si 1.2 mil valoarea echipei si acum clubul valoareaza 300 de mil cu 130 valoare echipei:D

Si merge cu un singur fundas central?? Nu iei o caruta de goluri?

cosstyle 05-12-2008 02:26 PM

Quote:

Originally Posted by Florinel1984 (Post 228342)
Si merge cu un singur fundas central?? Nu iei o caruta de goluri?

pai aia 2 deffensive midelfieds ii retrag mult si nu iau goluri.merge f bine echipa,anu trecut am avut 145-23 golaveraju:D

Florinel1984 05-12-2008 02:50 PM

Quote:

Originally Posted by cosstyle (Post 228345)
pai aia 2 deffensive midelfieds ii retrag mult si nu iau goluri.merge f bine echipa,anu trecut am avut 145-23 golaveraju:D

La ce nivel joci? Eu la dificultate le las pe toate la "normal". Rar am marcat intr-un sezon peste 100 de goluri.

cosstyle 05-12-2008 03:24 PM

Quote:

Originally Posted by Florinel1984 (Post 228352)
La ce nivel joci? Eu la dificultate le las pe toate la "normal". Rar am marcat intr-un sezon peste 100 de goluri.

si eu la fel

Astristul 05-12-2008 04:14 PM

Quote:

Originally Posted by Florinel1984 (Post 228334)
Pai trec aia prin mijloc ca prin branza. Asta daca nu joci cu LWB si RWB, si in cazul asta trebuie sa ai doi fundasi centrali puternici.

GK-RB-CD-CD-LB-CM-CM-RW-LW-ST-ST, Asta e 4-2-4 pe care-l foloseam la Steaua (FIFA_m 08) si dominam meciurile in 75% din cazuri. "Branza" e destul de puternica daca ai si jucatori pe masura! ;)

Florinel1984 05-12-2008 10:19 PM

Am descoperit o treaba misto, care de fapt exista si la 08 dar nu prea functiona: daca pui un jucator pe lista de transferuri si nu se intereseaza nimeni de el atunci ofera-l tu unui club. Incearca toate campionatele. Eu l-am dat pe Miguel la Slavia Praga si pe Joaquin la Chelsea. Si am luat si bani buni pe ei. Pe Miguel 6 milioane si avea 32 de ani si pe Joaquin 16 milioane la 30 de ani. E unul dintre jucatorii care imi plac, dar venea tineretu tare de tot din spate, asa ca.....nici nu as fi vrut sa il vad rezerva.:)

:P @ 7 0 06-12-2008 01:12 PM

eu sunt in primu sezon cu hoffenheim
desi sunt adeptu jucatorilor tineri am facut un singur trasnfer pana acum si acesta este Roberto Carlos.chiar daca e puriu sper sa mai mearga 1 an 2 intrucat nu am solutii pt postu de fundas stanga si nc destui bani.joc 4 3 3 cu un dm -lm -rm ;2 cf si un st
app foarte bun este atacantul ibisevic(face toti banii )

Astristul 06-12-2008 06:00 PM

Quote:

Originally Posted by Florinel1984 (Post 228431)
Am descoperit o treaba misto, care de fapt exista si la 08 dar nu prea functiona: daca pui un jucator pe lista de transferuri si nu se intereseaza nimeni de el atunci ofera-l tu unui club. Incearca toate campionatele. Eu l-am dat pe Miguel la Slavia Praga si pe Joaquin la Chelsea. Si am luat si bani buni pe ei. Pe Miguel 6 milioane si avea 32 de ani si pe Joaquin 16 milioane la 30 de ani. E unul dintre jucatorii care imi plac, dar venea tineretu tare de tot din spate, asa ca.....nici nu as fi vrut sa il vad rezerva.:)

La 08, daca foloseai optiunea "offer to club" tu primeai pe el doar valoarea de piata (market value), chiar daca, sa presupunem, ai fi cerut peste acea valoare!

LulaLula 06-12-2008 09:12 PM

eu joc 4 3 1 2 cu 1 dm 2 cm 1 am si 2 st, pe normal, cu inter am dat 41 de goluri cu un stirker si 28 cu al 2lea, + am are si el vreo 20 si vreo 35 de pase decisive, ,

MrMario 09-12-2008 01:48 PM

Treaba cu "offer player to a club" am folosito foarte mult la fm08:) scapi mai rpd de jucatori ... plus ca la cei tineri iei chiar mai bine decat market value...

cat despre fm09 ... am inceput cu steaua... am facut curatenie(satisfactie mare sa-l vand pe lovin) ... joc 4-3-1-2 LB CD CD RB LM CM RM AM ST ST am repatriat cativa jucatori care erau pe imprumut plus ca acuma vreau sa aduc fundasii laterali ai lu Man U (gemenii)+ cativa de la tineret care mai intai ii pun sa joace la rezerve ca sar mai rpd acolo :) pedriel a luat jumatate de stea si echipa in al 2lea(fara transferuri) e de 790 ....

Florinel1984 10-12-2008 10:25 AM

Fratilor, aveti mare grija cu echipa a doua :) A mea nu a fost inscrisa in primele 2 sezoane in nicio competie (nu stiu de ce si nici nu ma interesa, poate pt ca nu aveam destui jucatori) dar dupa ce am promovat cativa de la tineret, au inceput oamenii sa joace. Si cum joaca......
Daca ar putea sa promoveze din Segunda division ar promova in fiecare an, ba cred ca ar ajunge si in primele 5 in Primera. Joaca aia superbine, si au niste leveluri de te sperie, de la 70 pana la 80 (si sa nu uitam ca vb de niste jucatori de max 23 de ani). Cei care sunt titulari la echipa a doua ar putea fi titulari oricand la mine, dar nu reusesc sa scap de ceilalti :) Asa ca, mare grija de tineret, ca ei sunt viitorul.

papimig 10-12-2008 03:27 PM

l-a gasit cineva pe lulinha in joc??
eu nu l-am gasit si am si primul patch instalat

:P @ 7 0 11-12-2008 07:15 PM

da normal k este in joc ;)eu cel putin l-am gasit

Danny79 11-12-2008 07:59 PM

Quote:

Originally Posted by papimig (Post 228944)
l-a gasit cineva pe lulinha in joc??
eu nu l-am gasit si am si primul patch instalat

Il gasesti la echipa SC Corinthians din Brazilia.Asta in cazul in care asta e jucatorul despare care spuneai tu.

Astristul 11-12-2008 08:38 PM

Ala e si e in joc. Este posibil totusi sa nu il gaseasca pentru ca nu a selectat si Brazilia printre tarile alese la inceputul jocului! ;)

bgd 12-12-2008 11:11 AM

Am observat ca fiecare membru din staff are un anumit procentaj la motivation. Stie cineva cu ce ma afecteaza sau mai bine zis..cu ce afecteaza echipa de rezerve daca antrenorul echipei are la motivation 70% (precizez ca echipa de rezerve e prima in liga lor)? Exista vreo modalitate de a-i motiva, pt ca fara nici un motiv (cred) tot scade, si nu numai la el...ci la inca vreo 2 (spokesperson si lawyer).

Florinel1984 12-12-2008 11:33 AM

Quote:

Originally Posted by bgd (Post 229124)
Am observat ca fiecare membru din staff are un anumit procentaj la motivation. Stie cineva cu ce ma afecteaza sau mai bine zis..cu ce afecteaza echipa de rezerve daca antrenorul echipei are la motivation 70% (precizez ca echipa de rezerve e prima in liga lor)? Exista vreo modalitate de a-i motiva, pt ca fara nici un motiv (cred) tot scade, si nu numai la el...ci la inca vreo 2 (spokesperson si lawyer).

Aia din staff sunt niste retardati, sa mor io! Am luat cel mai ciumeg marketing manager cu skill 99 de la femeia de serviciu pana la presedintele microsoft si tot degeaba. E retardat!!! Nu stie sa comande niste amarate de tricouri sa le scoatem la vanzare. Frate...vorba aia: lucrurile cele mai bune le faci cu mana ta.:p

bgd 12-12-2008 12:12 PM

Eu la marketing nu ma bag ca ma complic...plus ca mi-am mai facut vreo 3 magazine prin lume...si am angajat manager la toate...si lunar tot primesc intre 1 si 2 mil din vanzari, deci nu ma plang la capitolu asta.

Astristul 12-12-2008 02:38 PM

Quote:

Originally Posted by Florinel1984 (Post 229126)
Aia din staff sunt niste retardati, sa mor io! Am luat cel mai ciumeg marketing manager cu skill 99 de la femeia de serviciu pana la presedintele microsoft si tot degeaba. E retardat!!! Nu stie sa comande niste amarate de tricouri sa le scoatem la vanzare. Frate...vorba aia: lucrurile cele mai bune le faci cu mana ta.:p

100% de acord. Ma enerveaza cel mai mult faptul ca, desi le dau sarcini de facut, le scade motivatia la 0% pana la sfarsitul unui sezon. :mellow:

qwerty 13-12-2008 09:48 PM

eu joc 3-4-3(1LB,1CD,1RB,2DM,1LM,1RM,1AT,2ST)..joc cu rapid..am vreo 910 level-ul echipei.jucatori de urmarit:-stefan nijlan ST(psv)
-jerome boateng RB(hamburg)
-renan AT(paranaense)
-marco resch CM(fc cologne)
-sergio tejera AT(chelsea)
-torje RM(dinamo).sunt in sezonu 2012-13,cu level 10 la manager,am luat rapidu in 2008 8 mil valoarea clubului si 1.2 mil valoarea echipei si acum clubul valoareaza 300 de mil cu 130 valoare echipei



cum ai ajuns u in sezonu 2012-13 si esti la aceeasi echipa?sunt mai multi care zic ca sunt in nush ce an si sunt la aceeasi echipa ati rezolvat problema cu sacking? spunetimi si mie cum ati facut ca vreau sa ma joc si eu:(( MS

kata_to 13-12-2008 11:04 PM

A cumparat jocul.:(

:P @ 7 0 14-12-2008 06:44 PM

ash dori si eu o poza pentru razvan ochirosi (noua mea achizitie la hoffenheim) .multumesc anticipat

cosstyle 14-12-2008 07:42 PM

Quote:

Originally Posted by qwerty (Post 229357)
eu joc 3-4-3(1LB,1CD,1RB,2DM,1LM,1RM,1AT,2ST)..joc cu rapid..am vreo 910 level-ul echipei.jucatori de urmarit:-stefan nijlan ST(psv)
-jerome boateng RB(hamburg)
-renan AT(paranaense)
-marco resch CM(fc cologne)
-sergio tejera AT(chelsea)
-torje RM(dinamo).sunt in sezonu 2012-13,cu level 10 la manager,am luat rapidu in 2008 8 mil valoarea clubului si 1.2 mil valoarea echipei si acum clubul valoareaza 300 de mil cu 130 valoare echipei



cum ai ajuns u in sezonu 2012-13 si esti la aceeasi echipa?sunt mai multi care zic ca sunt in nush ce an si sunt la aceeasi echipa ati rezolvat problema cu sacking? spunetimi si mie cum ati facut ca vreau sa ma joc si eu:(( MS

am jocu original

mikkel 14-12-2008 09:47 PM

1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by :P @ 7 0 (Post 229515)
ash dori si eu o poza pentru razvan ochirosi (noua mea achizitie la hoffenheim) .multumesc anticipat

uite-aici poza...e din jocul de anul trecut, nu e facuta de mine :D

:P @ 7 0 15-12-2008 12:02 AM

destul de buna ;) ms frumos

Florinel1984 15-12-2008 08:22 AM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 229144)
100% de acord. Ma enerveaza cel mai mult faptul ca, desi le dau sarcini de facut, le scade motivatia la 0% pana la sfarsitul unui sezon. :mellow:

Ce motivatie???:confused: Eu dupa ce i-am angajat nu m-am mai ocupat de ei.

Astristul 15-12-2008 11:42 AM

Nici eu nu m-am ocupat, adica toate sarcinile clubului erau pe mainile lor. Eu nu faceam nimic. Si unora le scadea motivatia pana ajungea la 0% prin luna mai!

MrMario 15-12-2008 12:35 PM

Nici eu nu prea ma ocup de staff :D ii angajez si dupa doar la cursuri ii mai trimit... anul asta am adus numai staff de la *** im sus :)

bgd 15-12-2008 01:31 PM

In stanga jos la staff info este o bara de unde setezi cantitatea de munca depusa pe luna. Am micsorato si in felul asta (cica) i-am redus stresul, insa chestia buna e..ca dupa o luna i-a crescut motivatia...si ca sa vezi mi-au crescut incasarile de la un fan shop din madrid (era vorba de managerul fan shopului).

Florinel1984 15-12-2008 03:10 PM

Quote:

Originally Posted by bgd (Post 229634)
In stanga jos la staff info este o bara de unde setezi cantitatea de munca depusa pe luna. Am micsorato si in felul asta (cica) i-am redus stresul, insa chestia buna e..ca dupa o luna i-a crescut motivatia...si ca sa vezi mi-au crescut incasarile de la un fan shop din madrid (era vorba de managerul fan shopului).

Faza cu gradul volumului de munca am vazut-o si eu. Le-am pus 100% la toti ;) Daca le pun mai putin le creste motivatia ziceti voi? O sa incerc.

Astristul 15-12-2008 04:23 PM

Quote:

Originally Posted by bgd (Post 229634)
In stanga jos la staff info este o bara de unde setezi cantitatea de munca depusa pe luna. Am micsorato si in felul asta (cica) i-am redus stresul, insa chestia buna e..ca dupa o luna i-a crescut motivatia...si ca sa vezi mi-au crescut incasarile de la un fan shop din madrid (era vorba de managerul fan shopului).

Asta am inteles si eu dupa forumul oficial. Cica daca le scazi la 75% sau 50% le va creste motivatia la loc. Normal trebuia sa scada motivatia daca era peste 100%, dar la mine toti aveau fix 100%, nu peste...

bgd 16-12-2008 01:13 AM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 229649)
Asta am inteles si eu dupa forumul oficial. Cica daca le scazi la 75% sau 50% le va creste motivatia la loc. Normal trebuia sa scada motivatia daca era peste 100%, dar la mine toti aveau fix 100%, nu peste...

Probabil sunt unii carora nu le place munca :p si prefera un volum mai mic. O sa incerc sa gasesc o valoare intre 75 si 100% care sa-i tina motivati tot sezonul.
In alta ordine de idei...joc cu liverpool si in primul sezon l-am cumparat pe Ashley Young de la Aston Villa ca sa-l inlocuiesc pe Riera care mi se pare un jucator mult prea slab pt echipa plus ca tot winger, englez, tanar, mult mai mult potential si nu atat de scump (14 mil am dat pe el). Dupa 2 sezoane jucate la maxim (minim o pasa de gol pe meci), a crescut o stea, valora peste 35 de mil, s-a accidentat vreo 4 luni jumatate, si de cand si-a revenit nu mai reuseste sa faca nici un meci bun si m-am hotarat sa-l vand. Problema e ca nu gasesc un jucator asemanator. Stie cineva vreun winger bun...intre 15 si 25 de mil, pana in 25 de ani? S-au poate unul mai tanar(19,20) dar cu potential mare?

Florinel1984 16-12-2008 09:37 AM

Quote:

Originally Posted by bgd (Post 229716)
Probabil sunt unii carora nu le place munca :p si prefera un volum mai mic. O sa incerc sa gasesc o valoare intre 75 si 100% care sa-i tina motivati tot sezonul.
In alta ordine de idei...joc cu liverpool si in primul sezon l-am cumparat pe Ashley Young de la Aston Villa ca sa-l inlocuiesc pe Riera care mi se pare un jucator mult prea slab pt echipa plus ca tot winger, englez, tanar, mult mai mult potential si nu atat de scump (14 mil am dat pe el). Dupa 2 sezoane jucate la maxim (minim o pasa de gol pe meci), a crescut o stea, valora peste 35 de mil, s-a accidentat vreo 4 luni jumatate, si de cand si-a revenit nu mai reuseste sa faca nici un meci bun si m-am hotarat sa-l vand. Problema e ca nu gasesc un jucator asemanator. Stie cineva vreun winger bun...intre 15 si 25 de mil, pana in 25 de ani? S-au poate unul mai tanar(19,20) dar cu potential mare?

Te referi la aripa stanga, nu? Ti-l recomand pe Mata de la Valencia. Ajunge mare, sau pe Capel de Sevilla. Mai e un tip, Vela (a fost pe la Arsenal, apoi imprumutat, dracu mai stie pe unde joaca). Mult succes.

:P @ 7 0 16-12-2008 07:11 PM

di maria de la benfica mi se pare cea mai potrivita varianta in situatia ta ;)


All times are GMT +2. The time now is 08:32 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL