Forumul FifaRomania

Forumul FifaRomania (http://forum.fifaromania.net/index.php)
-   Muzica, filme, carti etc (http://forum.fifaromania.net/forumdisplay.php?f=65)
-   -   Song reviews! (http://forum.fifaromania.net/showthread.php?t=16748)

Boddynight 08-02-2011 12:34 AM

Song reviews!
 
Ideea nu este a mea, am vazut-o pe un alt forum, dar consider ca ar merge foarte bine si aici. Topicul va fi oarecum sub forma unui joc. Ideea e ca un user sa posteze un cantec, iar un alt user sa comenteze pe baza cantecului. Regulile o sa le copiez ad literam de pe forumul unde le-am vazut pentru ca mi s-au parut foarte bine enuntate.


Reguli:
1.Un singur post pe zi.
2.In acel post vei comenta pe baza unui cantec postat de un alt user (nu unul propriu) si vei pune un link catre un cantec pe care vrei sa il impartasesti.
3.Comentariul va fi sub forma unui mic review: comentarii de un cuvant sau o propozitie nu sunt suficiente. Asculta cantecul cu mintea deschisa, formeaza-ti o opinie, stai un minut reflectand asupra-i si noteaza-ti gandurile intr-unul sau mai multe paragrafe.
4.Daca vrei, noteaza cateva ganduri, cateva informatii legate de cantecul pe care il vei posta. De exemplu motivul pentru care postezi acel cantec.
5.Formatul postului ar trebui sa fie asa:
-numele cantecului caruia ii vei face micul review;
-review-ul in sine;
-artistul si numele cantecului pe care vrei sa il postezi, sub forma unui link;
-posibile comentarii asupra cantecului tau.


Sfaturi:
-Aceste sfaturi nu trebuie neaparat urmate, dar pot sa faca topicul mai interesant.
1.Incearca sa eviti sa comentezi asupra cantecelor care iti sunt cunoscute. Incearca ceva nou!
2.Fi deschis la minte; chiar daca nu e genul tau de muzica, da-i o sansa si incearca sa descoperi de ce persoana care l-a postat il gaseste atractiv.
3.Fi sincer in comentariu, dar in acelasi timp politicos.
4.Daca mai multe persoane au comentat asupra unui cantec, incearca sa iti alegi altul care nu a primit foarte multa atentie.

O sa incep eu, cu una dintre melodiile mele preferate: Outkast-Bombs over Baghdad.

Ratonu 12-02-2011 03:27 AM

Bun.

Outkast - B.O.B. Piesă rapidă, de tip "crazy" în care Big Boi şi Dre îşi dovedesc dicţia, dar şi o charismă deosebită pentru hip-hop (şi videoclipul ajută aici). Refrenul de cor gospel e simplu, dar al naibii de catchy. Solo-ul de chitară dinspre sfârşit ţine un pic prea mult, dar e de efect. Per total, o piesă energică şi uşor de ascultat ce arată o trupă hip-hop căreia îi place să exploreze muzical. Aş dansa bine pe ea.

Lady Gaga - Born This Way: http://www.youtube.com/watch?v=Z4a8QtvOkBQ
Vreau să ştiu ce părere are următoarea persoană de o piesă care mă dezamăgeşte enorm de la o artistă care mă dăduse pe spate.

Boddynight 15-02-2011 09:01 PM

Din moment ce nimeni nu a postat nimic referitor la melodia aleasa de Ratonu, o sa spun eu cateva cuvinte atat despre Gaga cat si despre melodie. Mentionez de la inceput ca nu ascult genul ista de muzica (adica pop sau dance), si daca voi abera cumva pe parcursul postului cauza va fi lipsa de experienta.

O sa incep prin a spune ca o urasc pe Lady Gaga (parerea mea, sper sa nu supar pe nimeni). La inceput cand a scos pe piata Just Dance si Poker Face pot spune ca imi era indiferenta si chiar ca o apreciam ca artista. De la Bad Romance incolo a inceput sa imi devina din ce in ce mai antipatica. Nu ca ar avea melodii slabe. Din punctul ista de vedere sta chiar foarte bine (presupun). Cand insa confunzi pastrama cu rochia ceva e in neregula. Poate sa aiba ea numai hituri; cand o vad in videoclipuri in cele mai indecente ipostaze si apoi cand apare in cele mai stupide rochii la TV, atractia catre orice are legatura cu Lady Gaga devine 0. Parerea mea e ca daca ar deveni o persoana mai la locul ei si mai putin nihilista, ar avea mult mai mult succes.
Acum cantecul: Lady Gaga-Born this way. Melodie specifica lui Gaga. Are ritm, suna bine, dansanta, atrage masele, catchy, intr-un cuvant hit. Apreciez faptul ca melodia are si un mesaj pozitiv (fii tu insuti) lucru pe care nu l-am observat in alte melodii anterioare. Refrenul mi s-a parut cam lung si partial de umplutura. Cam atat.

Melodia mea:Nas-One Mic.

Boddynight 18-04-2011 11:57 PM

Ma gandeam ca daca tot am incercat sa resuscitez topicul Descopera, nu ar fi rau daca as incerca sa fac acelasi lucru si aici, cu toate ca misiunea va fi mult mai grea pentru ca topicul acesta nici macar nu a "trait" ca sa pot spune ca a murit. Cand am vazut dupa primele zile ca nimeni nu posteaza (cu exceptia lui Ratonu) am ramas mirat. Spun asta pentru ca, cel putin in zona asta de subsol a forumului, sunt cateva persoane de la care ma asteptam sa aprecieze ideea. Nu stiu daca unul dintre motivele pentru care topicul nu a prins e acela ca e creat de mine, o persoana mai putin importanta la nivel de forum. Sper si cred ca nu acesta e motivul.
Acum o sa incerc sa dau cateva explicatii despre cauza si scopul topicului. Cauza ar fi asta: in multe forumuri, nu numai acesta, in sectiunea dedicata muzicii, posteaza multa lume dar fara un scop anume si fara un rezultat concret. Rezultatul si/sau scopul ar fi acela de a impartasi muzica pe care o ascultam cu ceilaltii. Intrebarea e cata lume asculta aceste melodii? Eu cred ca putini o fac. Si eu o fac destul de rar si daca e un gen care nu ma atrage si mai rar. Ajung astfel la scopul topicului si anume descoperirea de lucruri noi si interesante pe care in mod normal nu le-am lua in calcul din cauza prejudecatilor sau pentru ca nu intram, din diferite motive, in contact cu ele.
Cam atat am de spus. Restul depinde de voi, colegii mei de forum.

Caly 19-04-2011 09:10 PM

Ok, deci piesa era... Nas - One Mic. All he needs is one mic. Plus un beat bunicel in spate si e gata. Piesa suna bine. Ce mi-a placut cel mai mult e trecerea de la versurile ce se succed cu frecventa mare la refrenul linistit si relaxat. Nas dovedeste ca rap-ul nu a murit, ca stilul clasic inca se mai aude.

DubFX - Flow feat. Woodnote - Vreau sa stiu cum vi se pare. Eu il consider genial.

Boddynight 19-04-2011 10:44 PM

In primul rand as vrea sa ii multumesc lui Caly pentru sustinere. Apreciez gestul! ;)
In al doilea rand sper ca si altii ii vor urma exemplul.

Acum sa trec la cantec. De fapt nu o sa spun nimic despre melodie pentru ca vreau sa dau sansa si altora sa o faca. Vreau doar sa mentionez ca Dub FX e unul dintre artistii mei preferati. E o gura de aer proaspat in muzica monotona a zilelor noastre. Felul in care creaza muzica de fundal, amestecand beatbox-ingul cu diferite efecte e foarte tare. In videoclipul melodiei Love someone explica ce si cum face. Sa nu mai spun ca are si niste calitati vocale exceptionale si un timbru vocal pe care eu il gasesc foarte relaxant.


All times are GMT +2. The time now is 10:02 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL