Forumul FifaRomania

Forumul FifaRomania (http://forum.fifaromania.net/index.php)
-   Fifa Manager 09 (http://forum.fifaromania.net/forumdisplay.php?f=93)
-   -   Cum sa adaugati poze la staff! (http://forum.fifaromania.net/showthread.php?t=11361)

Astristul 29-01-2009 12:51 PM

Cum sa adaugati poze la staff!
 
Pentru cei pasionati care vor sa adauge poze la personalul creat de ei la fiecare club uitati un mic tutorial facut de mine.

1. Creati personalul dorit (de la Chairman, chief executive, manager, pana la scoter) in editor la sectiunea staff.

2. Creati o poza de 160x160 pixeli in format TGA, denumiti-o cu numele si primele 2 litere de la prenumele respectivului angajat/patron, fara data de nastere! (de ex. PenescuCo.tga)

3. Puneti-o in directorul art\picture, deoarece, in editia de anul asta a jocului FIFA Manager, directorul user\picture prezinta foarte multe probleme, cum ar fi, dupa 2-3 sezoane pozele nu mai apar in joc (indiferent ca sunt poze ale personalului sau ale jucatorilor).

Directorul acela este preferabil sa-l folositi daca vreti sa inlocuiti pozele prezente deja in joc. De exemplu Radoi are poza in joc, iar daca vreti sa-i puneti o poza noua puteti sa o copiati in directorul user\picture.

4. Nu uitati ca dupa ce operati modificarile in editor, sa le salvazi si sa exportati baza de date in joc.

Observatie: In afara de posturile de Chairman, Chief Executive, Manager, Assistant Manager si General Manager, celelalte posturi de personal pe care le creeati pot aparea cu alt post decat cel creat de voi in joc. Asta se pare ca va fi reparat cu Update 3, asa ca nu va impacientati de faptul ca apar altfel decat i-ati creat voi! ;)

papimig 29-01-2009 01:14 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238115)
Pentru cei pasionati care vor sa adauge poze la personalul creat de ei la fiecare club uitati un mic tutorial facut de mine.

1. Creati personalul dorit (de la Chairman, chief executive, manager, pana la scoter) in editor la sectiunea staff.

2. Creati o poza de 160x160 pixeli in format TGA, denumiti-o cu numele si primele 2 litere de la prenumele respectivului angajat/patron, fara data de nastere! (de ex. PenescuCo.tga)

3. Puneti-o in directorul art\picture, deoarece, in editia de anul asta a jocului FIFA Manager, directorul user\picture prezinta foarte multe probleme, cum ar fi, dupa 2-3 sezoane pozele nu mai apar in joc (indiferent ca sunt poze ale personalului sau ale jucatorilor).

Directorul acela este preferabil sa-l folositi daca vreti sa inlocuiti pozele prezente deja in joc. De exemplu Radoi are poza in joc, iar daca vreti sa-i puneti o poza noua puteti sa o copiati in directorul user\picture.

4. Nu uitati ca dupa ce operati modificarile in editor, sa le salvazi si sa exportati baza de date in joc.

Observatie: In afara de posturile de Chairman, Chief Executive, Manager, Assistant Manager si General Manager, celelalte posturi de personal pe care le creeati pot aparea cu alt post decat cel creat de voi in joc. Asta se pare ca va fi reparat cu Update 3, asa ca nu va impacientati de faptul ca apar altfel decat i-ati creat voi! ;)

Da,dar oamenii de la staff nu sunt generati de computer??? O sa stam la fiecare cariera sa punem poze???
Intreb ca nu stiu......:D

Astristul 29-01-2009 02:20 PM

Quote:

Originally Posted by papimig (Post 238121)
Da,dar oamenii de la staff nu sunt generati de computer??? O sa stam la fiecare cariera sa punem poze???
Intreb ca nu stiu......:D

Eu de exemplu i-am creat personal, iar tutorialul asta este special facut pentru cei creati. ;)

NOTA: Acest tutorial este perfect functionabil si pentru FIFA_M 08. Jocul recunoaste pozele fara niciun update instalat! ;)

papimig 29-01-2009 03:42 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238128)
Eu de exemplu i-am creat personal, iar tutorialul asta este special facut pentru cei creati. ;)

NOTA: Acest tutorial este perfect functionabil si pentru FIFA_M 08. Jocul recunoaste pozele fara niciun update instalat! ;)

Cum i-ai creat:confused:

Astristul 29-01-2009 03:56 PM

Ai citit macar tutorialul meu?
Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238115)
1. Creati personalul dorit (de la Chairman, chief executive, manager, pana la scoter) in editor la sectiunea staff.

Acolo dai click dreapta si iti alegi ce vrei sa generezi. Schimbi numele si tot ce trebuie pe acolo si gata. Ai personal nou la echipa! ;)

Nu stii unde este sectiunea staff? In Squad Settings!

papimig 29-01-2009 05:28 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238144)
Ai citit macar tutorialul meu?


Acolo dai click dreapta si iti alegi ce vrei sa generezi. Schimbi numele si tot ce trebuie pe acolo si gata. Ai personal nou la echipa! ;)

Nu stii unde este sectiunea staff? In Squad Settings!

Ba da, dar sincer nu am citit prea atent :D
Gata acum am inteles:cool: MS

Astristul 29-01-2009 05:50 PM

In sfarsit! :D
Cu placere! ;)

papimig 31-01-2009 01:14 AM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238115)
Pentru cei pasionati care vor sa adauge poze la personalul creat de ei la fiecare club uitati un mic tutorial facut de mine.

1. Creati personalul dorit (de la Chairman, chief executive, manager, pana la scoter) in editor la sectiunea staff.

2. Creati o poza de 160x160 pixeli in format TGA, denumiti-o cu numele si primele 2 litere de la prenumele respectivului angajat/patron, fara data de nastere! (de ex. PenescuCo.tga)

3. Puneti-o in directorul art\picture, deoarece, in editia de anul asta a jocului FIFA Manager, directorul user\picture prezinta foarte multe probleme, cum ar fi, dupa 2-3 sezoane pozele nu mai apar in joc (indiferent ca sunt poze ale personalului sau ale jucatorilor).

Directorul acela este preferabil sa-l folositi daca vreti sa inlocuiti pozele prezente deja in joc. De exemplu Radoi are poza in joc, iar daca vreti sa-i puneti o poza noua puteti sa o copiati in directorul user\picture.

4. Nu uitati ca dupa ce operati modificarile in editor, sa le salvazi si sa exportati baza de date in joc.

Observatie: In afara de posturile de Chairman, Chief Executive, Manager, Assistant Manager si General Manager, celelalte posturi de personal pe care le creeati pot aparea cu alt post decat cel creat de voi in joc. Asta se pare ca va fi reparat cu Update 3, asa ca nu va impacientati de faptul ca apar altfel decat i-ati creat voi! ;)

Acum ca tot am invatat sa fac TGA-uri, am facut un "patch" cu poze ale antrenorilor si patronilor din Liga I si nu numai. Sper sa va placa, e prima data cand fac editare foto. Pozele trebuiesc redenumite dupa cum a zis astristul.
Daca am uitat sa fac pe unii dintre ei, anuntati-ma!!

Patch-ul il puteti downloadada de aici

Astristul 31-01-2009 09:24 AM

Pozele nu sunt rele dar ....
Nu ai denumit pozele cum trebuie.
De exemplu, doar pozele lui:
-ionut badea (prima poza, nu a 2-a), nicolae badea, george copos, marius lacatus si mircea rednic ... sunt denumite corect.
Restul nu or sa fie vazute in joc NICIODATA, atata timp cat au denumiri de genul "bosanceanu", "ION_MARIN_VC_2", "bogdan ionescu maseur dinamo" etc.

In tutorial ti-am dat "mura in gura" totul, chiar si denumirea pe care trebuie sa o aibe o poza. Citeste mai atent, nu doar "printre randuri"! ;)

papimig 31-01-2009 10:04 AM

Quote:

Originally Posted by papimig (Post 238560)
Acum ca tot am invatat sa fac TGA-uri, am facut un "patch" cu poze ale antrenorilor si patronilor din Liga I si nu numai. Sper sa va placa, e prima data cand fac editare foto. Pozele trebuiesc redenumite dupa cum a zis astristul.
Daca am uitat sa fac pe unii dintre ei, anuntati-ma!!

Patch-ul il puteti downloadada de aici

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238586)
Pozele nu sunt rele dar ....
Nu ai denumit pozele cum trebuie.
De exemplu, doar pozele lui:
-ionut badea (prima poza, nu a 2-a), nicolae badea, george copos, marius lacatus si mircea rednic ... sunt denumite corect.
Restul nu or sa fie vazute in joc NICIODATA, atata timp cat au denumiri de genul "bosanceanu", "ION_MARIN_VC_2", "bogdan ionescu maseur dinamo" etc.

In tutorial ti-am dat "mura in gura" totul, chiar si denumirea pe care trebuie sa o aibe o poza. Citeste mai atent, nu doar "printre randuri"! ;)

stiu cum trebuiesc redenumite, de aceea pozele cu rednic, lacatus badea sunt corecte, dar era deja tarziu si am zis ca nu mai stau sa le si redenumesc ca pierd timp. Si in plus nu stiu daca erau prea multi care sa recunoasca staful lui Dinamo si sa stie si cu ce se ocupa aceea, asa ca ii creeaza(ca sa stie cu ce se ocupa) si dupa aceea ii redenumeste.

Stie cineva cum il cheama pe antrenorul GL Buzau si de unde pot lua o poza cu el???

Astristul 31-01-2009 11:08 AM

Am inteles acum de ce le-ai denumit asa, dar, puteai sa faci un readme.txt in care sa specifici cine, unde, ce face etc.! ;)

papimig 31-01-2009 12:06 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238604)
Am inteles acum de ce le-ai denumit asa, dar, puteai sa faci un readme.txt in care sa specifici cine, unde, ce face etc.! ;)

Gata. Am redenumit pozele si am pus intr-un Notepad numele complete si functiile celor mai putin cunoscuti. Descarcati de aici

Astristul 31-01-2009 01:43 PM

Asa da! ;)

papimig 01-02-2009 11:21 AM

Am pus Numele celor de la staf la fiecare club, le-am salvat, am intrat in joc si imi apar si pozele si staful. Acum am mai deschis odata editorul si cand ma uit la staff..... surpriza nu mai era nimeni. Stie cineva care e problema????

Astristul 01-02-2009 05:55 PM

Nimeni la niciun club???

papimig 01-02-2009 06:13 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238919)
Nimeni la niciun club???

la nici unul :mad::(

Astristul 01-02-2009 08:47 PM

Ma, ciudat. Eu am creat la aproape fiecare club (nu am prea multe in Romania) un patron (Chairman), manager la cate am crezut de cuviinta, si la 4-5 cluburi am mai adaugat ba un scouter, ba un antrenor de rezerve, dar staff-ul nu depasea 6 persoane/club. Si ei inca sunt in joc, n-a disparut nimeni, doar ca aia care erau antrenori de rezerve apar ca antrenori de tineret in joc, iar orice alt staff (in afara de chairman, chief executive, manager si antrenorii de portari/tineret/rezerve) apare ca "general manager".

papimig 01-02-2009 10:25 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 238971)
Ma, ciudat. Eu am creat la aproape fiecare club (nu am prea multe in Romania) un patron (Chairman), manager la cate am crezut de cuviinta, si la 4-5 cluburi am mai adaugat ba un scouter, ba un antrenor de rezerve, dar staff-ul nu depasea 6 persoane/club. Si ei inca sunt in joc, n-a disparut nimeni, doar ca aia care erau antrenori de rezerve apar ca antrenori de tineret in joc, iar orice alt staff (in afara de chairman, chief executive, manager si antrenorii de portari/tineret/rezerve) apare ca "general manager".

Am creat un club, un jucator, l-am transferat pe niculescu la Dinamo, am salvat, iar cand am redeschis editorul ....nimic. Deja ma enerveaza prea tare:mad::mad::mad:

Astristul 01-02-2009 11:47 PM

Joci pe Vista?

papimig 02-02-2009 09:11 AM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 239066)
Joci pe Vista?

Am XP. Deci nu imi salveaza absolut nimic:mad::mad::mad:

Astristul 02-02-2009 10:05 AM

Mda, incearca sa reinstalezi jocul! ;)

papimig 03-02-2009 11:13 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 239114)
Mda, incearca sa reinstalezi jocul! ;)

am formatat calculatorul, am intrat in baza de date am modificat cate ceva in Romania, staf, transferuri am intrat in joc si a mers. Acum am redeschis editorul si iar nu mai apar modificarile facute. Nu mai inteleg chiar nimic :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Urmelinho 03-02-2009 11:16 PM

dacă tu dai "write database to game", modificările sunt salvate doar pentru joc nu și pentru editor ... dacă vrei să salvezi și pentru editor trebuie să mergi la "File -> save"

Sper ca asta să îți rezolve mica ta problemă :D

rabesandratana 03-02-2009 11:16 PM

Quote:

Originally Posted by papimig (Post 239702)
am formatat calculatorul, am intrat in baza de date am modificat cate ceva in Romania, staf, transferuri am intrat in joc si a mers. Acum am redeschis editorul si iar nu mai apar modificarile facute. Nu mai inteleg chiar nimic :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Am patit si eu odata asa. A trebuit sa dezinstalez jocul inclusiv tot ce facusem eu in editor si dupa o reinstalare fara sa pun niciun patch am reusit se editez fara probleme.

papimig 03-02-2009 11:37 PM

Quote:

Originally Posted by Urmelinho (Post 239703)
dacă tu dai "write database to game", modificările sunt salvate doar pentru joc nu și pentru editor ... dacă vrei să salvezi și pentru editor trebuie să mergi la "File -> save"

Sper ca asta să îți rezolve mica ta problemă :D

Gata, am rezolvat. Mersi mult :cool:

Astristul 13-02-2009 08:16 PM

Cum multa lume (printre care si eu) s-a intrebat cum se poate vedea poza unui arbitru in joc, in seara asta am descoperit cum.
Poza trebuie sa fie 160x160 pixeli, format TGA si trebuie pusa in directorul
FIFA Manager 09\user\referee :)

Spor la editat! ;)

papimig 13-02-2009 08:43 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 241640)
Cum multa lume (printre care si eu) s-a intrebat cum se poate vedea poza unui arbitru in joc, in seara asta am descoperit cum.
Poza trebuie sa fie 160x160 pixeli, format TGA si trebuie pusa in directorul
FIFA Manager 09\user\referee :)

Spor la editat! ;)

MS :D:p

Urmelinho 13-02-2009 09:41 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 241640)
Cum multa lume (printre care si eu) s-a intrebat cum se poate vedea poza unui arbitru in joc, in seara asta am descoperit cum.
Poza trebuie sa fie 160x160 pixeli, format TGA si trebuie pusa in directorul
FIFA Manager 09\user\referee :)

Spor la editat! ;)

tot tu ai rezolvat problemele :))

o să lucrez să bag şi eu în patch poze pentru arbitri şi la asta poate mă va ajuta papimig :D

papimig 13-02-2009 10:29 PM

Quote:

Originally Posted by Urmelinho (Post 241675)
o să lucrez să bag şi eu în patch poze pentru arbitri şi la asta poate mă va ajuta papimig :D

normal ca DA:D. vorbim

Astristul 13-02-2009 10:45 PM

Quote:

Originally Posted by Urmelinho (Post 241675)
tot tu ai rezolvat problemele :))

o să lucrez să bag şi eu în patch poze pentru arbitri şi la asta poate mă va ajuta papimig :D

Pai daca tot mi-am batut capul, trebuia pan' la urma sa o rezolv, nu? :p:D

Urmelinho 13-02-2009 10:51 PM

Quote:

Originally Posted by Astristul (Post 241689)
Pai daca tot mi-am batut capul, trebuia pan' la urma sa o rezolv, nu? :p:D

da. tu îţi baţi capul şi eu profit:):lol::D

Astristul 14-02-2009 10:24 AM

Nu conteaza asta. Ne ajutam intre noi. ;)

andreyutu 19-02-2009 03:40 PM

pot sa pun cat staff vreau?
a mai incercat cineva?

Astristul 19-02-2009 04:12 PM

Poti sa pui cat te lasa editorul jocului. Daca observi, la unele posturi, dupa ce ii generezi, nu mai poti sa generezi pe altcineva pe acelasi post. ;)

cynk42 15-03-2009 11:56 PM

gg..............

cynk42 15-03-2009 11:56 PM

gg..................

Ionutzmovie 17-04-2009 05:56 PM

Imagini
 
Astristul, imi poti da te rog frumos pozele cu staffurile. Cam atat imi lipseste din romania;).

Astristul 17-04-2009 08:46 PM

Ce poze ale staff-ului?
Unele poze le gasesti in RLUP 09! ;)

Ionutzmovie 17-04-2009 11:00 PM

De exemplu nu gasesc pozele patronilor ca Gigi Becali si a intregului staff al Stelei.
Mentionez ca am RLUP 09

papimig 17-04-2009 11:35 PM

Quote:

Originally Posted by Ionutzmovie (Post 251373)
De exemplu nu gasesc pozele patronilor ca Gigi Becali si a intregului staff al Stelei.
Mentionez ca am RLUP 09

Intra in Fifa Manager 09/User/Staff Pictures si acolo ar trebui sa fie ;)


All times are GMT +2. The time now is 08:10 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL