Forumul FifaRomania

Forumul FifaRomania (http://forum.fifaromania.net/index.php)
-   FIFA 09 (http://forum.fifaromania.net/forumdisplay.php?f=91)
-   -   FIFA 09 Semi-Next-Gen Merdiso Addon-Pack v1 (http://forum.fifaromania.net/showthread.php?t=11605)

Merdiso 27-02-2009 11:43 PM

FIFA 09 Semi-Next-Gen Merdiso Addon-Pack v1
 
FIFA 09 PC Merdiso Semi-Next-Gen Addon-Pack v1


Termeni introductivi.
Pentru inceput, vreau sa acord creditele celor care au muncit pentru creearea acestor patch-uri, pe care eu le-am adunat si le-am selectat, ca fiind cele mai bune pentru FIFA 09 pentru PC, pentru imbunatatirea gameplay-ului, interfatei, graficii si nu in ultimul rand a sunetului
Acest addon-pack va va aduce urmatoarele beneficii:
-grafica imbunatatita fata de originala versiune FIFA 09 -> spectatori (fete reale + multe culori + batai mai lente din palme, asemeni meciurilor din realitate), jucatori (echipamente mai detaliate, fete retexturate, cadre mai realiste cu jucatorii), stadioane (texturi noi in tunel si mai ales la gazoane, texturi similare cu varianta next-gen) si multe altele (logo-uri, panouri de reclame pentru multe echipe, sistem nou de iluminat etc)
-gameplay imbunatatit -> desi jocul tot la fel de mecanic a ramas sistemul nou de pase adus de cel mai bun patch pentru imbunatatirea fizicii mingii schimba mult gameplay-ul, aducand un feeling pe care nu il intalnim in prea multe jocuri de fotbal.Acum pasa nu se va mai duce linear spre un jucator, ci va atinge pamantul de mai multe ori, si sistemul pasa-pasa-pasa-gol NU va functiona tot timpul, in sensul in care mingea se poate duce defectuos indiferent de numele jucatorului care suteaza, mai ales pe timp de ploaie.Acum jucatorul va alerga in traiectorii diferite, ce va "scoate" din joc de cele mai multe ori fazele repetitive, celebre in varianta current-gen FIFA.
-interfata imbunatatita -> un meniu nou, realizat in detaliu, dotat si cu steme noi, culori noi de fundal.
-sunet -> chant-uri noi din partea suporterilor pentru favoritii lor, unele efecte din timpul meciului (de exemplu daca marchezi in minutul 90 tribunele "iau foc"), un nou soundtrack care o sa fie favoritul fiecaruia (sunt cele mai cunoscute melodii din FIFA / fotbal la ora actuala)
Inainte sa ne apucam de editat trebuie mentionat si patch-urile sunt compatibile cu modul online doar daca NU se modifica nimic prin fisierele zData.Daca ati modificat acest tip de fisiere automat nu vai vei putea juca online, doar daca si cel cu care jucati are exact aceleasi patch-uri instalate.
Oricum, pentru marii amatori de FIFA il recomand, pentru simplul fapt ca e mult mai incitant sa joci FIFA single-player cu acest update decat FIFA standard online.

Si acum sa trecem la treaba, si sa descoperim limitele engine-ului FIFA 04.

Download
Dupa cum probabil stiati, ca sa editati ceva trebuie sa si aveti ce edita, asa ca sa trecem direct la subiect.
Pentru inceput trebuie spus ca, recomand sa aveti cele doua patch-uri oficiale instalate, desi probabil update-ul va rula cum trebuie si pe versiuni nepatch-uite.
P.S. Ca sa downloadati patch-urile apasati pe link si apasati pe "butonul" "Download Now"

Official Patches

Official Patch #1 -> EA
Official Patch #2 -> EA

Editing Programs
Creation Master 09
File Master 09
Sound Master 09
Music Changer 09
FAT ReBuilder 09

P.S. Programele trebuiesc instalate, va recomand sa le instalati inainte de a incepe editarea.

UnOfficial Patches

Gameplay Patches:
Onsches Realistic Gameplay Patch
Unlock Fan-Shop Patch
Arena - Practice Mode -> 1v1 (2v2) Mode
Winter Roster Update
Romanian League 1 & 2 Patch (RLSP)

Graphics Patches:
Cinematics Patch
Cinematics Patch v1.1
Flag Tool
PopUps Tool
Realistic Net Patch
Console Style Turf and Kit Patch
Lightning Patch
Realistic Player Eyes Patch
Untucked Next-Gen Shirt Patch
Realistic Sky Update
Next-Gen Crowds (Real-Faces)

Sound Patches:
Ambient Sound Patch
Merdiso Football Soundtrack

Interface Patches:
Menu Graphic Update

Informatii.
Va voi spune, aici, pe scurt, ce beneficii vor aduce aceste patch-uri:
Gameplay
Onsches Gameplay: imbunatateste fizica mingii, AI-ul jucatorilor/portarilor, simularea fiind mult imbunatatita fata de jocul de popice "oferit" de EA.
Unlock Patch: deblocheaza fan-shop-ul fiind binevoitori sa deblocati ce va pofteste inima fara sa nu fii facut nimic.Recomand deblocarea dificultatii Legendary, joci alt fotbal :rolleyes:.
Arena - Practice Mode: Este un mod 1v1 (2v2 cu tot cu portari), in care tu trebuie sa-ti invingi adversarul driblandul pe tot terenul, fentandu-l si marcand gol in poarta adversa (e aparata de portar)
Winter Roster Update: Updateaza transferurile importante din cele mai importante Ligi din Europa
Romanian League 1 & 2 Patch: Dupa cum stiti, introduce Liga 1 si a 2-a in joc, printre care sunt incluse si stadioane, echipamente, logo-uri si steme pentru echipele adaugate in acest update.
Grafica
Cinematics Patch: Introduce filmulete noi, la inceputul, pe durata si la sfarsitul meciurilor, filmuletele adaugate fiind foarte sugestive si facute, parca de profesionisti.
Flag Tool: Aduce noi bannere echipelor importante.
PopUps Tool: Reprezinta tabelele grafice ce apar pe pe durata unui meci (comentatori, line-up-ul echipelor, arbitrul intalnirii).
Realistic Net Patch: Imbunatateste calitatea plasei portii care nu a mai fost schimbata din 2004.
Console Next-Gen Style: Adauga texturile next-generation ale gazoanelor (pe timp de noapte, zi, apus, zi innorata) cat si imbunatatiri ce tin de design-ul jucatorilor.
Lightning Patch: Imbunatateste sistemul de iluminat, care nu mai seamana cu unul "old-gen".
Realisci Player Eyes: Jucatorii nu vor mai avea ochii unor zombie, ci ochii unui om adevarat.
Untucked Next-Gen Shirt: Face un improvement asupra calitateii echipamentelor jucatorilor
Realistic Sky Patch: Imbunatateste calitatea cerului pixelat, redat la o calitate High-Detail
Next-Gen Crowds: Tribunele vor fii mult mai realiste, capul spectatorilor fiind niste poze ale oamenilor din realitate ; culorile spectatorilor va vor face deliciul complet

Sunet
Ambient Sound Patch: Aduce un improvment asupra sunetelor venite din partea tribunelor, care va vor aplauda/fluiera in functie de ce reusiti sa faceti pe teren.Veti auzi si replici ale antrenorilor care va cearta/lauda.
Soundtrack nou: Daca vreti sa va amintiti de vremurile de odinioara noul soundtrack este exact ceea ce cautati -> melodii celebre din fotbal, imperecheate cu cele mai bune melodii ale seriei FIFA
Interfata
Menu Graphic Update: Nu veti mai avea parte de meniul expirat original, ci noul meniu va va fii alaturi cand veti alege echipele, seta jocul, schimba melodiile din fundal s.a.m.d ; contine si noi minikit-uri si noi logo-uri, inclusiv si noi culori si poze

Instalare.
Pentru inceput este nevoie de rabdare, de timp si de nervi "tari" pentru a patchui ca la carte jocul, deoarece nu toate fisierele sunt in format .exe si unele trebuiesc aplicate prin intermediul altor programe (vezi sectiunea "Editing Programs").

Sa incepem cu inceputul.

I.Faceti o selectie a patch-urilor -> cele cu .exe puneti-le intr-un folder separat fata de celelalte patch-uri in alte formate.
II.Celelalte patch-uri puneti-le intr-un alt folder.
III.Instalati in folderul jocului (instalat) toate patch-urile in format .exe, in ordinea enumerata la sectiunea "Download".

Merdiso 27-02-2009 11:46 PM

10 Attachment(s)
Observatie !!! Unele patch-uri va "obliga" sa "Rescrieti" fisierele zdata, iar aceasta scriere va avea loc intr-o fereastra Command Prompt, lasati aceasta fereastra sa-si faca treaba si urmati instructiunile acesteia (exemplu in poza de mai jos)
http://img261.imageshack.us/img261/6717/modding.jpg
http://img261.imageshack.us/img261/m...pg/1/w1280.png
Mai exista unele patch-uri care nu va atentioneaza de acest lucru, asa ca faceti bine si uitati-va prin fisierele facute in folderul INSTALAT si vedeti daca mai sunt patch-uri neadaugate.
Exemplu mai jos:
http://img23.imageshack.us/img23/9640/exe.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/exe.jpg/1/w1280.png
IV. Sa luam la rand patch-urile ce nu se gasesc in format .exe, ce trebuiesc adaugate in jos prin alte metode.

Sa incepem cu Patch-ul pentru Plasa portii (next-gen console style)
1.Dezarhivati arhiva Ar31an Net Patch in folderul jocului. (daca va intreaba de un owerwrite apasati "yes")
2.Apasati pe "Install Net Patch", aflat in folderul jocului instalat (exemplu: D:\GAMES\FIFA 09)
3.Urmati instructiunile ferestrei.
4.Intrati in folderul "data" al jocului (exemplu: D:\GAMES\FIFA 09\data) si dati 2 clickuri pe "Fifa 09 Fix Bat" si urmati "deciziile" CMD-ului. (ferestrei)

Sa continuam cu instalarea publicului semi-next-gen.
Dezarhivati fisierul Publico.fsh in folderul jocului.
Deschideti Creation Master 09: File -> Open FIFA 09 (asteptati caci dureaza putin pana se incarca fisierele jocului) -> Stadiums (alegeti stadionul favorit) -> Crowd -> Full Crowd (e mai in dreapta sau mai in josul "Half-Crowd") -> Open from FSH (vezi poza de mai jos) -> Publico si importati fisierul.Dupa ce vedeti ca s-a schimbat felul oamenilor intrati la File -> Save.
Problema este ca la fiecare stadion trebuie facut asa, dar patch-uirea dureaza cam un minut, si nu cred ca jucati pe toata stadioanele.
http://img22.imageshack.us/img22/3005/fsh.jpg

Sa refacem baza de date a jocului.
Instalati FIFA Fat ReBuilder 09 si la final acceptati sa rescrie fisierele zdata (poza mai jos).
http://img14.imageshack.us/img14/8743/fatd.jpg

Sa terminam cu schimbatul soundtrack-ului.
Intrati in programul Music Changer, si lasati doar melodiile din soundtrack-ul original care va plac.
Apoi modifcati melodiile ca in pozele de mai jos: (soundtrack-ul meu il aveti la Sound Patches -> Download)
http://img299.imageshack.us/img299/st1.jpg/1/w1280.png
http://img299.imageshack.us/img299/6571/st2.jpg
http://img299.imageshack.us/img299/st2.jpg/1/w1280.png

Alte trickuri.
Gamepad Solution
Pentru cei carora gamepad-ul nu le functioneaza in totalitate in FIFA 09 (nu au optiunea de a seta intrarea prin alunecare de exemplu, jocul lasand-o pe "Empty" indiferent de ce setar ati alege voi) exista o solutie, cel putin la mine a mers.
Solutia este ACEASTA.
Tot ce trebuie sa faceti este sa o downloadati si sa inlocuiti originalul fisier devdaca cu cel downloadat de pe linkul de mai sus.
Acest fisier trebuie adaugat in FIFA 09\data\input (exemplu: D:\GAMES\FIFA 09\data\input.
Apoi, gamepad-ul ar trebui sa mearga ca uns, daca nu este defect bineinteles.
Better Graphics.
Pentru cei cu placi grafice mai puternice (sa zicem de la 8600GT/HD3650 in sus) recomand folosirea unor mici tweak-uri care mai aduc un spor in grafica jocului.
Pentru inceput, downloadati configul ACESTA.
Il inlocuiti pe cel original, acest config fiind nevoie sa-l puneti in FIFA 09\data\cmn (exemplu: D:\GAMES\FIFA 09\data\cmn)
Urmatorul pas este marirea nivelului de detalii (texture quality / anisotropic filtering / anti-aliasing) din panoul de setari ale placii video.
Asigurati-va, insa, ca Depth on Field NU este activat, caci daca este anti-aliasingul este, practic setat degeaba.
Pentru sporuri de performanta in joc recomand instalarea ultimelor drivere pentru placile voastre video.
Pentru cei cu placi nVIDIA puteti downloada ultimele drivere de AICI, iar cei cu placi AMD/ATI de AICI.

Odata facut acest lucru, va puteti apuca de testarea jocului.
Astept parerile, criticile, sugestiile, opiniile legate de acest update/tutorial, sperand ca v-a fost de ajutor.Feedback-ul este binevenit.
Enjoy the new Semi-Next-Gen FIFA 09 ->> PC Version

Am facut acest tutorial in 2 parti deoarece forumul nu permite posturi mai mari de 10000 de caractere, ori tutorialul meu are peste 15000 de caractere.Imi cer scuze daca am creat incoveniente.

jacko 28-02-2009 01:05 AM

. . .
 
interesanta ideea de a vinde ponturi pentru un fifa mai bun...shi yo mi'am facut jocul mai real decat cel original,adaugand diverse patch'uri...adevarat,rabdare,timp&nervi din plin...totul este sa incerci!yo am fifamania superpatch ca baza(care inglobeaza cam tot ce ai enumerat ca patch)shi am adaugat liga din romania in format .cmp...
cred ca soccergaming(forumul)te'a inspirat masiv...;)
PS:trebuia sa ai mai multa grija la scris...oricum,incercare frumoasa:)

Merdiso 28-02-2009 01:17 AM

Intr-adevar, soccer gaming-ul m-a determinat sa fac update-ul.
P.S. Ce nu am scris bine ? Chiar sunt curios sa aflu :rolleyes:

jacko 28-02-2009 01:30 AM

soccergaming . . .
 
Quote:

Originally Posted by Merdiso (Post 244114)
Intr-adevar, soccer gaming-ul m-a determinat sa fac update-ul.
P.S. Ce nu am scris bine ? Chiar sunt curios sa aflu :rolleyes:

foarte frumos ca te'ai gandit sa le dai shi altora...m'am referit la greshelile de ortografie,dar,probabil,te'ai grabit sa scrii...;)

Merdiso 28-02-2009 01:39 AM

Pai tot tutorialul l-am facut cam in 2 ore (cu tot cu hostat linkuri, facut poze s.a.m.d.).In general nu prea fac greseli de ortografie, dar de data asta mi-or fii scapat cateva.

STEAUALacatus 28-02-2009 09:07 AM

arata bine .. dar aia din tribune au fetze de handicapati :)


ps. si nu da chiar nicio eroare cu toate patchurile bagate ?:O

Merdiso 28-02-2009 09:16 AM

In single-player nu, in multi-player DA.
Oricum, pe langa tribunele vechi (innegrite de zici ca sunt in doliu) si astea cu fete de handicapati eu zic ca sunt un progres.
Apoi am jucat si FIFA 09 OnLine, dar e mult mai fain jocul semi-next-gen in single decat current-genul normal online.

nick100 28-02-2009 08:27 PM

Da e super acest patch

bennybv 28-02-2009 08:30 PM

interesant :X fain :X:X:X>.....ms


All times are GMT +2. The time now is 03:08 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site © 2010, Greentempo SRL